(75 Yorum)

Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Sertifika Eğitimi

Eğitime katılarak sertifika almaya hak kazanan katılımcılar, Anaokulları ve kreşlerde, psikolojik danışmanlık merkezlerinde, aile danışma merkezlerinde, özel eğitim merkezlerinde, hastane gibi kurumlarda resimler aracılığıyla çocuğu tanımaya, anlamaya, yorumlamaya yardımcı olacak bilgi ve beceriye sahip olur.
Hemen Bilgi Al
60 Saat
Eğitim İçeriği
Bilgi almak için bu sayfada yer alan 'Detaylı Bilgi Talep Et' ya da 'Buraya Tıklayarak' İletişim Formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız sizi arayıp, tüm merak ettiğiniz konularda yardımcı olacaklardır.

Eğitim bilgileri aşağıda yer almaktadır. Soruların üzerindeki + butonuna basarak bilgi alabilirsiniz.


Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Sertifika Eğitimi, Uzman Klinik Psikolog Derya OĞUZ SARIALP tarafından verilmektedir. 

Başkent Üniversitesi Onaylı Sertifikalıdır. Eğitim sonunda elde edilen sertifika E-devlet'te de gözükmektedir.

Eğitim Süresi: Uzaktan + Online  + Süpervizyon Eğitim olarak sunulur ve 60 Saattir 

 • 👉 Psikologlar,

 • 👉 Psikolojik Danışmanlar,

 • 👉 Sosyal Hizmet Uzmanları

 • 👉 Sosyoloji mezunları,

 • 👉 Rehber Öğretmenler,

 • 👉 Çocuk Gelişim Uzmanları,

 • 👉 Okulöncesi / Anaokulu Öğretmenleri,

 • 👉 Resim Öğretmenleri,

 • 👉 Özel Eğitim Uzmanları,

 • 👉 Aile Danışmanları,

 • 👉 Sınıf Öğretmenleri,

 • 👉 Çocuk ve Ergen Psikiyatristleri 

 • 👉 Özel Eğitim uzmanı, 

 • 👉 Eğitime tüm anne babalar katılabilir.

Resim, çocuğun iç dünyasını dışarı yansıtan bir iletişim aracıdır. Resim, çocuğun dışarı yansıtamadığı duygularının dilidir. Resim, çocuğun kişilerarası iletişim, sorun çözme becerisini yansıtır.

Çocuk resimleri davranışsal, psikolojik ve fizyolojik gelişmeleri izlemek açısından önemli bir veri olarak değerlendirilmektedir

Kısaca resim çocuğu tanımamızı, neler hissettiğini, neler yaşadığını, duygularını düşüncelerini, aileye ve sosyal çevreye bakış açısı hakkında konusunda bize oldukça önemli ipuçları verir.

 

Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimin Amacı; çocuğun çizmiş olduğu resim aracılığıyla çocuğu tanımak, anlamak ve duygu ve düşünceleri hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Çocukların serbest çizmiş oldukları resimler, iç dünyalarını yansıtıyor olması sebebiyle iyi analiz edildiklerinde çocuklar ve onların gelişimleri hakkında önemli bilgileri sahip oluruz.

Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimi ile çocuğun çizmiş olduğu resimleri, projektif testler aracılıyla değerlendirme ve analiz edebilme beceriniz gelişecektir.

Çocukların çizmiş oldukları resimleri “resim” deyip geçmemek gerekir. Çocuklar çizmiş oldukları resimler aracılıyla bize birçok şey anlatırlar.

Örneğin; bazı çocuklar aile üyelerini düz bir çizgi üzerine çizer, bazı çocuklar sayfayı ortadan ikiye bölmüşçesine sağ tarafa bir aile üyesini, sol tarafa diğer aile üyesini, kendisini ortaya ya da hiç çizemeyebilir. Resim orta kısmına ev ağaç gibi bir figür yerleştirebilir. Aslında çizilen her bir figür, çizgiler,  nesneler bize birçok şey anlatır yeter ki iyi bir gözlemci, analist ve yorumcu iseniz,

Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimi sayesinde, çocukların çizmiş oldukları resimlerin, kâğıda yerleştirme şekline göre, sayfayı kullanış biçimine göre, yer yön şekline, mekân perspektif, orantı, renkler, realizm açısından, resmin içeriğine göre ve birçok resim özellikleri sayesinde bir resmi analiz ediyor olacaksınız.

- Çocuk Resmi Gelişim Dönemleri

- Karalama Dönemi (2-4 Yaş)

- Şema Öncesi Dönem (4-7 Yaş)

- Şematik Dönem (7-9 Yaş)

- Gerçekçilik (Gruplaşma) Dönemi (9-12 Yaş)

- Görünürde Doğalcılık Dönemi (12-14 Yaş)

- Çocuk Resimlerinin Özellikleri

- Saydamlık

- Realizm

- Tekrar ve Simetri

- Orantı

- Espri

- Kurallara Uygun Resim

- Çocuk Resminde Simgesellik

- Tip

- Çocuk Resminde İçerik

- Çocuk Resminde Renk

- Renlerin Psikolojik Anlamı ve Yorumu

- Kâğıtta Yer ve Yön Seçimi

- Çizimlerde Detay Figürlerin Anlamı

- İnsan Figürünün Detayları ve Anlamları

- Çocuk Çizimlerinde Evin ve Çevresinin Anlamı

- Çocuk Resimlerinin Genel Olarak Yorumlanmasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

- Çocuğun Resim Etkinliği Karşısında Anne Baba ve Okulun Rolü Ne Olmalıdır?

- Çocuk Resmi Değerlendirme Testleri

- Bir İnsan Çiz Testi

- Goodenough – Harris Bir İnsan Çiz Testi

- Bir Adam Çiz Testi

- Aile Resmi Testi

- Hayali Hayvan Çiz Testi

- Ev-Ağaç-İnsan

- Hayvan Ailesi Çiz Testi

 

Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Eğitimi’ne katılarak, Başkent Üniversitesi onaylı sertifika almaya hak kazanan katılımcılar,

Anaokulları kreşlerde

Psikolojik danışmanlık merkezlerinde

Aile danışma merkezlerinde

Özel eğitim merkezlerinde

Hastane gibi kurumlarda bu eğitim ve sertifikayı kullanarak resimler aracılıyla çocuğu tanımaya, anlamaya, yorumlama bilgi ve beceriye sahip olur.

Çocuk Resimleri Analizi Ve Psikolojik Resim Testleri Sertifika Eğitimi, kişilerin olaylara ve çocuklara bakış açısını değiştirir. Bu eğitimi alan kişiler çocuklarla daha kolay bir şekilde iletişim kurarak onların duygu ve düşüncelerini daha kolay bir şekilde anlar.

Eğitmenlerimiz
Yorumlar
SEVDA VARDARCI
Bugün canlı zoomdan süpervizyon eğitimimiz oldu , İnanılmaz zevk duyarak dersi dinledim verimli bir ders oldu bunun için teşekkür ediyorum , Resim analizi kursunda süpervizyonluk canlı dersin sadece 1 kez oluşu çok yetersiz kalıyor çünkü bu kurs yeni bir dil eğitimi gibi pratiğin bol bol yapılmasını gerektiren bir bölüm verilen bilgiler yazılı dökümanlar güzel fakat bugün ki süpervizyınluk dersinin en az 3 kez yapılıyor olması gerekirdi ki bilgilerimiz pratiklik kazansın pekişebilsin . Keşke süpervizyınluk dersini daha çok yapıyor olsaydık :(( emeğinize teşekkür ediyorum . İyi çalışmalar
PELİN ÇINAR
Resim analizi ve psikolojik testler eğitimi sertifika programı benim için çok faydalı oldu.Bu süreçte bana her konuda yardımcı olan Lokman Yüksek e de ayrıca çok teşekkür ederim.
BEHİYE YILMAZ
CEREN TURANA kocamannnn teşekkür ediyorum. Bu gün sınava girdim ve başardım. Bu süreç boyunca tüm heyecanımı en aza indiren, her proplemimi profesyonelce çözen, tatlı dili ve sabrıyla güzel bir eğitim süreci geçirmeme neden olan CEREN TURANA KOCAMAN BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM.Bu arada aknet eğitime kalitesi ve doyurucu eğitimiyle ayrıca teşekkür ediyorum.
BEHİYE YILMAZ
Merhabalar; Tesadüfen reklamlarını görüp merak ettiğim için aramıştım. Amacım almak istediğim eğitimi, doğru bir kanaldan alıp, çok sevdiğim bir alanda ihtiyacım olan bilgi ve beceriyi kazanmaktı. Telefonda görüştüğüm ve adının CEREN HANIM olduğunu öğrendiğim danışmanım o kadar güzel ve ayrıntılı anlatı ki soracak soru bulamadım. Sadece fikir edinmek için aradığım bu eğitime aynı gün kayıt yaptırdım. Bir eğitimci olarak Ceren hanımın hitabı, ses tonu, konuyla alakalı donanımı, alacağım eğitim hakkında verdiği bilgilerdeki yeterliliği oldukça etkileyiciydi. Her aradığımda ulaşabilmem, oluşan sorunları sabırla çözüp dönüt sağlaması takdire şayan bir olgu. Ceren Hanıma kocaman teşekkür ediyorum. Yüreğine sağlık....
EMİNE FULDEN YILDIRIM
Çok anlayışla yardımcı olup diğer eğitimler konusunda da yardımcı oldu Buse Kösem Hanım a teşekkür ediyorum :)
BÜŞRA EYVAZ
Basta damla hanim ve buse hanim ikiside cok guzel ilgilendiler damla hanim izin gununde dahi bizleri bilgilendirdi gormeden isindim kendisine cok tesekkur ederim🥰
Yenilikleri İlk Sen Öğren

Yeni eğitimler, yenilik ve kampanyalardan haberdar olmak için kayıt ol!

Formu doldurun, sizi arayalım!